Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$93.59
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM203WI-DUL |
| Model | 3MM 203 WI DUL / B 7203 E T P4 DUL 7203ACD 7203A5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 17 mm |
| OD | 40 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 2 |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 10.1 kN |
| Static Load Rating | 5.3 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7203 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7203-E-T-P4S-DUL |
The Fafnir 3MM203WI-DUL Bearing is a set of two 7203-E and 7203-A angular contact ball bearings, measuring 17x40x12 mm. Made of steel, these bearings are manufactured in the United States by FAFNIR. Designed for industrial automation and motion control applications, this bearing model is suitable for various mechanical power transmission needs.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories