Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
The product is a set of two NSK 7916A5TRDULP4Y Angular Contact Ball Bearings with a bore diameter of 80mm, outside diameter of 110mm, and width of 16mm. Made of steel, these bearings are designed for industrial automation and motion control applications. Manufactured in the United Kingdom, they are a high-quality option for mechanical power transmission systems.
List Price
$421.23
3 in stock
3 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7916A5TRDULP4Y |
| Model | 7916 A5 TR DUL P4Y / 71916 AC D P4 DGA |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 32 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Dynamic Load Rating | 45.5 kN / 10229 lbf |
| Static Load Rating | 44.5 kN / 10004 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7900 Series |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.65 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Preserved |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Running Accuracy | P4 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P4 |
| Cross Reference 1 | SKF 71916ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B71916E.T.P4S.DUL |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$210.61
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$210.61
1 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories