Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$129.98
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SNFA |
|---|---|
| MPN | VX12-9CE1T |
| Model | VX12 9 CE 1 T / 7001 C T P2 / 2MMV9101 WI CR |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 12 mm |
| OD | 28 mm |
| Width | 8 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 5.3 kN / 1191 lbf |
| Static Load Rating | 2.5 kN / 562 lbf |
| Precision Rating | ABEC 9 / P2 |
| Series | 7900 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.05 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 75000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Cross Reference 1 | SKF 71901 CD/P2 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B71901-C-T-P2 |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories