Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$461.84
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
The product is a high-quality NSK 23034CDKE4C4 Spherical Roller Bearing with a bore diameter of 170 mm, outside diameter of 260 mm, and a width of 67 mm. Made of durable steel material, this bearing is designed for industrial automation and motion control applications. Manufactured in Japan by the reliable brand NSK, this bearing is a reliable choice for mechanical power transmission systems requiring smooth and efficient operation.

| Model | 23034 CD K E4 C4 |
|---|---|
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 170 mm |
| OD | 260 mm |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
|---|---|
| Item Weight | 26.50 lbs |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 775.0 kN |
| Static Load Rating | 1250.0 kN |
| Internal Clearance | C4 |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 23000 |
| Max Temp | 200 °C |
| Min Temp | -30 °C |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Cross Reference 2 | FAG 23034-E1-K-C4 |
| Condition | New |
| Material | Bearing Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$655.88
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$80.74
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$92.47
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$59.85
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing Assembly
$448.18
1 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,628.62
1 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$86.61
3 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions